Najczęstsze infekcje dróg oddechowych

Jak rozwija się stan zapalny?

Choć brzmi groźnie, stan zapalny to sprzymierzeniec zdrowego organizmu i fizjologiczna reakcja na zakażenie. Gdyby go nie było, nawet mało zjadliwe drobnoustroje byłyby dla nas śmiertelnie niebezpieczne.

Kiedy więc organizm walczy, my czujemy się słabi, pojawia się katar i kaszel, niekiedy również gorączka. I choć są to objawy uciążliwe, są potrzebne, by m.in. usunąć zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Aby jednak organizm szybko wrócił do równowagi, reakcja zapalna nie może być nadmiarowa. Stąd potrzeba stosowania odpowiednich leków, które zmniejszą stan zapalny i złagodzą męczące objawy, a także ograniczą nadmierne powstawanie wydzieliny.

*Andrzej Fal et al. Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 5/2021: 325-353.

Pierwsze objawy przeziębienia

Przeziębienie to częsta dolegliwość, którą może wywołać ponad 200 rodzajów wirusów. Kiedy zaatakują, objawy infekcji pojawiają się stopniowo.

Początkowo czujemy się osłabieni, niekiedy pojawia się ból gardła i gorączka. Organizm chce pozbyć się wirusów, więc zaczyna produkować wodnistą wydzielinę. Po 3–4 dniach katar staje się coraz gęstszy.

Infekcji nie należy bagatelizować. Zaleca się odpoczynek oraz stosowanie leków przeciwzapalnych, które pozwolą pozbyć się uciążliwych objawów. Warto również stosować leki, które nie tylko pomogą usunąć zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ale również ograniczą jej nadprodukcję.

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych

W jej przebiegu stan zapalny obejmuje jedną lub kilka zatok przynosowych oraz jamy nosa. Choroba pojawia się nagle i najczęściej objawia się uczuciem zatkanego nosa i katarem. Początkowo wydzielina jest przejrzysta i ma wodnistą konsystencję, po kilku dniach gęstnieje i ma śluzowo-ropny charakter. Może też mieć zielonkawy kolor, ale spokojnie: nie oznacza to, że konieczne jest podanie antybiotyku. Za takie jej zabarwienie odpowiadają enzymy zawierające żelazo, które znajdują się w wydzielinie.

Stan zapalny zatok można ograniczyć, stosując leczenie objawowe. Jeśli jednak objawy nie ustępują przez 7–10 dni lub pojawi się gorączka powyżej 38°, należy zgłosić się do lekarza.

Jak leczyć ostre zapalenie zatok?

Za zapalenie zatok najczęściej odpowiadają wirusy, stąd leczenie jest objawowe. Pomóc może płukanie nosa i zatok przynosowych roztworem soli fizjologicznej*. Taki zabieg pozwoli na rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny.

W tym przypadku jednak dobrze jest również ograniczyć jej nadmiarową produkcję, bo wydzielina zalegająca w zatokach powoduje m.in. ból głowy i może sprzyjać namnażaniu się bakterii.

Warto więc sięgnąć po preparat leczniczy zawierający 1,8-cyneol, np. Soledum forte®. Stosując go, ograniczysz stan zapalny w drogach oddechowych oraz nadmiarową produkcję zmienionej zapalnie wydzieliny, a także złagodzisz uciążliwe objawy (m.in. ucisk w okolicy czołowej lub przy pochylaniu, obrzęk i niedrożność ujścia zatok).

*Jerzy Manasterski, Magdalena Czajczyńska, Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, Hygeia Public Health 2021, 56(1): 42-45.

Zapalenie oskrzeli

Kiedy patogeny (najczęściej wirusy) wywołają w oskrzelach stan zapalny, dochodzi do ich obrzęku. Tworzy się też śluz, którego efektem jest wytwarzanie plwociny i kaszel. Objawom tym może towarzyszyć duszność i świszczący oddech, niekiedy też gorączka, ból gardła i uczucie zatkanego nosa.

Leczenie zapalenia oskrzeli ma na celu łagodzenie objawów. Pomóc może lek działający przeciwzapalnie w drogach oddechowych, np. Soledum forte®. Rozszerza oskrzela, zmniejsza intensywność kaszlu i pomaga efektywniej odkrztuszać.

Jak leczy się infekcje wirusowe?

Za zdecydowaną większość infekcji odpowiadają wirusy. Według najnowszych wytycznych dla lekarzy POZ dotyczących zakażeń dróg oddechowych* należy unikać nieuzasadnionego stosowania antybiotyków (działają tylko na bakterie i nie są obojętne dla organizmu). Zaleca się leczenie objawowe: zmniejszanie stanu zapalnego i łagodzenie uciążliwych objawów.

W domowej apteczce warto mieć Soledum forte®, który oprócz hamowania reakcji zapalnej w drogach oddechowych i łagodzenia uciążliwych objawów nie ma przeciwwskazań do stosowania wśród pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, jak np. niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy mukolityki.

*Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Nowe wytyczne dla lekarzy POZ, Medical Trubune, listopad-grudzień 2021: 2-9.

Jak wspomóc usuwanie nadmiaru wydzieliny?

Katar, choć to męczący objaw, wskazuje, że organizm pozbywa się wirusów. W śluzie obecne są m.in. białe krwinki, które by zwalczyć patogen, produkują enzymy zawierające żelazo. I to ono właśnie odpowiada za zielone zabarwienie wydzieliny. Wbrew powszechnej opinii zielona wydzielina z nosa nie jest objawem ciężkiej choroby, lecz wynikiem naturalnych procesów obronnych organizmu. Kiedy gęsta wydzielina zalega w jamie nosa dłuższy czas, staje się bardziej skoncentrowana. Może wówczas wydawać się ciemniejsza, bardziej żółta czy właśnie zielona. Jest to naturalny proces obronny organizmu, nie stanowi więc przesłanki do stosowania antybiotyku. Zielona i gęsta czy żółta i rzadka wydzielina z nosa to nie powód do paniki. Owszem, choroby nie należy lekceważyć, ale należy mieć świadomość, jak działa nasz układ odpornościowy. Kiedy więc warto poprosić o pomoc lekarza? Jeśli objawy choroby utrzymują się ponad 7–10 dni i stale nasilają. Lekarz może wówczas zlecić dodatkowe badania i podjąć decyzję o podaniu odpowiednich leków.

Nie bagatelizuj kataru

Nie wolno jednak zupełnie bagatelizować kataru. Produkcja wydzieliny podczas infekcji jest nadmiarowa, a jej usuwanie coraz trudniejsze. To z kolei rodzi ryzyko nadkażenia bakteryjnego.

Warto więc jak najszybciej sięgnąć po Soledum forte®, by zmniejszyć stan zapalny w drogach oddechowych i pozbyć się uciążliwych objawów. Jeśli jednak nie miną po 7 dniach, nasilą się lub dołączy do nich gorączka, lepiej udać się do lekarza.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg 1,8-cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Leczenie wspomagające w zapalnych chorobach dróg oddechowych. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na 1,8-cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.
arrow