Kaszel, ból gardła i katar. Jak walczyć z objawami obecnie panujących infekcji?

Za łagodne infekcje górnych dróg oddechowych odpowiada 200 różnych wirusów, wśród których tylko połowa została zidentyfikowana.

Wirusy najczęściej atakują zimą!

Sezon infekcyjny trwa. Wirusy atakują nas zewsząd, czemu sprzyja osłabiona odporność, wyziębienie organizmu, dieta uboga w witaminy i minerały oraz zmęczenie i niedobór snu.
W grupie najwyższego ryzyka wystąpienia infekcji są dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. W ich przypadku normą jest chorowanie do 8–10 razy w ciągu roku! To właśnie w ten sposób ich układ immunologiczny uczy się rozpoznawać i zwalczać chorobotwórcze patogeny.
A tych wokół nas jest całe mnóstwo! Zdecydowana większość odpowiada za łagodne infekcje, jednak ich objawy bywają męczące. Jak je łagodzić? I jak rozpoznać, z jaką chorobą mamy do czynienia?

Apteczka na zimowe infekcje

Mając w domu małe dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, trzeba być gotowym na pojawienie się infekcji w każdej chwili. To wymaga posiadania pod ręką odpowiednich leków.
Najważniejsze z nich to leki przeciwgorączkowe (paracetamol i ibuprofen), syrop na kaszel z lewodropropizyną (np. Unituss Junior), sól fizjologiczna oraz hipertoniczna woda morska oraz lek w formie aerozolu na ból gardła (np. Uniben). Jest to zestaw preparatów, który może być stosowany przez całą rodzinę.
Pamiętajmy też o naturalnych metodach łagodzenia objawów infekcji. Pomóc może miód oraz napar z lipy.
A jakie objawy chorób infekcyjnych zdarzają się najczęściej? I jakim chorobom towarzyszą?

Kaszel najczęstszym objawem zakażeń wirusowych

Zdecydowana większość infekcji przebiega z kaszlem, który stanowi najczęstszy objaw chorób układu oddechowego. Może być suchy (nieproduktywny) lub mokry (z odkrztuszaną wydzieliną). Pierwszy z jego rodzajów bywa niezwykle męczący. Powstaje w odpowiedzi na drażnienie receptorów zlokalizowanych w gardle, krtani oraz oskrzelach.
W jego łagodzeniu pomóc może syrop z lewodropropizyną, np. Unituss Junior. Jest to lek o działaniu obwodowym o bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa. Hamuje skurcz oskrzeli, dlatego zaleca się jego stosowanie w objawowym leczeniu kaszlu suchego różnego pochodzenia, m.in. w przebiegu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Można go podawać od 2. roku życia.

Za 85–95 proc. przypadków ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych odpowiadają wirusy.

Jak łagodzić ból gardła?

Ból gardła możemy odczuwać w różny sposób. Dla jednych będzie on na tyle ostry, że spowoduje niechęć do jedzenia, u innych pojawią się objawy nadwrażliwości czuciowej w gardle (drapanie lub kłucie).
Dzieje się tak dlatego, gdyż gardło jest bardzo bogato unerwione czuciowo przez podśluzówkowy splot włókien nerwowych. Jego podrażnienie nierzadko wywołuje odruch kaszlu i chrząkania. W przypadku wystąpienia takich objawów warto sięgnąć po lek w formie aerozolu, np. Uniben.
Preparat wygodny do użycia zawiera benzydaminy chlorowodorek, który działa miejscowo, łagodząc stan zapalny i ból, a dodatkowo odkaża i znieczula bolące gardło. Można go stosować u dorosłych i dzieci.

Objawy przeziębienia najczęściej utrzymują się 7 dni.

Przeziębienie

To najczęstsza przyczyna nieobecności dzieci w przedszkolu i dorosłych w pracy. Infekcję może wywołać niezliczona liczba wirusów. Dobra wiadomość jest taka, że tylko niewielki procent chorych doświadczy powikłań (najczęściej zapalenia zatok lub ucha środkowego). U zdecydowanej większości chorych – dzieci i dorosłych – infekcja mija po kilku dniach.
Objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo. Na początku dają o sobie znać ból gardła, katar i stan podgorączkowy lub gorączka. Z czasem wydzielina gęstnieje i powstaje obrzęk utrudniający oddychanie i odkrztuszanie. Jej nadmiar nierzadko spływa z zatok po tylnej ścianie gardła, co może powodować suchy i męczący kaszel.

W przypadku dzieci grypa jest zdecydowanie groźniejsza od COVID-19. Najmłodsi są narażeni na cięższy przebieg choroby i większe ryzyko powikłań.

Grypa

Znacznie poważniejsza od przeziębienia jest grypa. To ostra, zakaźna choroba układu oddechowego, za którą odpowiedzialne są wirusy grypy typu A, B i C. Jej objawy pojawiają się nagle i są mocno nasilone. Gorączka jest wysoka, osłabienie i suchy kaszel mocno dają się we znaki, a ból głowy i mięśni utrudnia funkcjonowanie.
Zachorowanie na grypę należy traktować poważnie. To nie jest błaha infekcja, a poważna choroba, która może prowadzić do powikłań (m.in. zapalenia krtani, oskrzeli, mięśnia sercowego, opon mózgowych czy niewydolności nerek). Na ich wystąpienie najbardziej narażone są małe dzieci i osoby starsze.

Zakażeniu oskrzelików w przebiegu zakażenia wirusem RSV może towarzyszyć ostre zapalenie ucha środkowego.

RSV

Wirus RSV to najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci do 2. roku życia. Najwięcej zachorowań notuje się w miesiącach zimowych, zwłaszcza w styczniu i lutym.
W przypadku starszych dzieci wirus RSV objawia się nieżytem dróg oddechowych, co oznacza, że objawy choroby przypominają przeziębienie. Pojawia się katar, suchy kaszel, niekiedy też ból gardła, jednak u dzieci w grupie ryzyka (zwłaszcza wcześniaków) może wystąpić duszność, co wskazuje na rozwinięcie się zapalenia oskrzelików i wymaga wzmożonej czujności (nierzadko też hospitalizacji).
Leczenie jest objawowe. Jest to infekcja wirusowa, więc podanie antybiotyku nie pomoże.

Pierwszym objawem zakażenia mogą być nudności, wymioty i biegunka, które poprzedzają pojawienie się kaszlu i kataru.

COVID-19

Choć o epidemii zdążyliśmy zapomnieć, nieustannie mutujący wirus COVID-19 nadal jest wysoce zaraźliwy. Obecnie najwięcej zachorowań wywołuje "wnuk omikronu" – szczep XBB.1.5 (Kraken). Jest odporny na szczepienia i przeciwciała zdobyte przez wcześniejsze zachorowania.
Objawy COVID-19 coraz bardziej przypominają przeziębienie. Rzadko kiedy pojawia się już utrata węchu i smaku. Dominujące objawy infekcji to: ból gardła, zatkany nos, ból głowy, suchy kaszel i uczucie zmęczenia. U części chorych może pojawić się gorączka.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.
arrow