Kaskader – bohater, bez którego nie powstanie żaden film akcji

Kaskader – bohater, bez którego nie powstanie żaden film akcji

Podczas gdy światła reflektorów i aplauz tłumu są zarezerwowane dla aktorów, istnieje grupa ludzi, która zasługuje na równie gromkie brawa, choć rzadko je otrzymuje. Mowa o kaskaderach – nieustraszonych zakulisowych bohaterach, którzy stoją za najbardziej spektakularnymi i ryzykownymi scenami.

List miłosny od reżysera

Mamy doskonały pretekst, żeby przybliżyć wam ten zawód – najnowszy film Davida Leitcha, reżysera takich hitów jak Bullet Train, Deadpool 2, Atomic Blonde czy Szybcy i Wściekli: Hobbs & Shaw oraz producent filmów: John Wick, Nikt i Dzika Noc. Jak mówi, to jego najbardziej osobisty film. Przezabawny, pełen gwiazd i adrenaliny thriller jest jego listem miłosnym do filmów akcji oraz ciężko pracującej i często niedocenianej ekipy ludzi, którzy je tworzą. W tym kaskaderów właśnie. A tytułowego "Kaskadera" gra w nim uwielbiany Ryan Gosling, który nie tylko nie zawodzi w komediowej roli, ale też tworzy elektryzujący duet z Emily Blunt. To trzeba zobaczyć!

By być kaskaderem danego aktora, trzeba mieć choćby zbliżone warunki fizyczne, jak wzrost czy postura. Spójrzcie tylko na to zdjęcie! W dynamicznej scenie naprawdę ciężko byłoby rozpoznać, który z nich to Ryan!

Po co na planie kaskaderzy?

Głównym zadaniem kaskaderów jest przejęcie roli aktora w scenach, które ze względu na swój stopień trudności lub potencjalne ryzyko są nieodpowiednie lub zbyt niebezpieczne dla gwiazd ekranu. Nie zawsze chodzi tutaj nawet o przygotowanie fizyczne czy zwinność aktorów, nie mamy bowiem wątpliwości, że np. Ryan Gosling ma świetne warunki i podołałby niejednemu wyzwaniu! – po prostu w razie kontuzji (o którą w takim przypadku nietrudno) łatwiej zastąpić kaskadera. Jeśli uległby jej aktor, cała produkcja mogłaby zostać opóźniona.

Kaskaderzy wykonują wszelkie ekstremalne wyczyny, takie jak dynamiczne walki wręcz, skoki z wysokości, efektowne pościgi samochodowe, a nawet… płonięcie żywcem czy eksplozje.

Kaskaderów wybiera się też ze względu na zbliżone do aktora warunki fizyczne, jak wzrost czy postura. Spójrzcie tylko na to zdjęcie! W dynamicznej scenie ciężko będzie rozpoznać, który z nich to Ryan!

Czym musi wyróżniać się kandydat na kaskadera?

Kaskaderzy muszą być doskonale przygotowani fizycznie i mentalnie, posiadać ogromną świadomość swojego ciała, wiedzieć, w jaki sposób je "ustawić", aby było jak najmniej narażone na kontuzje i niespodziewane wypadki. Ich praca wymaga precyzji i umiejętności szybkiego reagowania na zaskakujące i zmieniające się warunki. Blisko współpracują z reżyserami i operatorami kamery, aby choreografia każdej sceny była jak najbardziej efektowna.

Muszą być gotowi do działania w różnych warunkach i lokacjach — od zatłoczonych ulic wielkich miast po dzikie tereny naturalne. Wymaga się od nich najróżniejszych umiejętności - jeżdżenia konno, nurkowania, wspinaczki górskiej czy nawet pilotowania samolotu.

Kobiety zdecydowanie nie są słabą płcią czekającą na ratunek z opresji. Na szczęście coraz częściej widzimy to też na ekranie.

Ten zawód nie zna strachu. Ani płci

Zawód kaskadera, mimo swojej niezaprzeczalnej atrakcyjności i adrenaliny, której dostarcza, jest jednym z najbardziej wymagających i ryzykownych w branży filmowej. Praca ta wymaga nie tylko fizycznej sprawności, zwinności, ale i ogromnej odwagi oraz poświęcenia. Tym bardziej niesprawiedliwe jest, że tak niewiele wiemy o tych istnych bohaterach każdej zapierającej dech w piersi sceny!

Warto też pamiętać, że choć przez lata w tym zawodzie dominowali mężczyźni, coraz więcej kobiet robi kariery jako kaskaderki. Zmienia się nie tylko demografia, ale także rodzaj wykonywanych scen akcji, które coraz częściej wymagają udziału kobiet. Kaskaderki są równie biegłe w realizacji niebezpiecznych wyczynów, co ich męscy koledzy, dowodząc, że odwaga i umiejętności nie znają płci.

Zmieniająca się percepcja

Dzięki filmom takim jak "Kaskader" społeczność filmowa i widzowie zaczynają lepiej zdawać sobie sprawę ze znaczenia tego zawodu i doceniać ciężką pracę oraz poświęcenie osób pracujących za kulisami, niewymienianymi na plakatach, bez których żadna produkcja nie miałaby jednak szansy na realizację. Coraz częściej organizacje branżowe oraz festiwale filmowe starają się wyróżniać i nagradzać kaskaderów za ich wkład w sukces filmów. Trzymamy kciuki za tę pozytywną zmianę, która może prowadzić do lepszego uznania i zrozumienia tego, co kaskaderzy naprawdę robią dla przemysłu filmowego.

Czego spodziewać się po tej gwiazdorskiej produkcji?

Sprawdźcie sami! "Kaskader" już od 3 maja na kinowych ekranach

Colt (Ryan Gosling) jest kaskaderem i jak każdemu w tym zawodzie zdarza się, że zostanie wysadzony w powietrze, postrzelony czy wyrzucony przez okno. Teraz, po prawie kończącym karierę wypadku i odejściu z branży chciał skupić się na swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Jednak splot zdarzeń powoduje, że musi wrócić do pracy, gdy znika gwiazda filmu reżyserowanego przez jego byłą dziewczynę (Emily Blunt). Próbuje odnaleźć zgubę, rozwiązać spisek i odzyskać miłość życia. Co może się wydarzyć? Masa przezabawnych sytuacji i niesamowitych scen akcji udowadniających, że życie może być bardziej niebezpieczne niż jakikolwiek wyczyn kaskaderski.

Film inspirowany znanym serialem z lat 80. za oceanem zbiera świetne opinie. Możemy przeczytać: "Kaskader" jest fantastyczny! Akcja jest świetna, Blunt i Gosling mają niesamowitą chemię i jest zabawny! To pozycja obowiązkowa, którą polecam absolutnie każdemu!

Dotychczasowe recenzje nie pozostawiają złudzeń – to trzeba zobaczyć!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.
arrow