Blizny – niechciana pamiątka. Nie jesteś na nie skazany

Blizna - problem wielowymiarowy

Blizna to niechciana pamiątka po urazie mechanicznym, chemicznym lub termicznym. Może też powstać w następstwie stanu zapalnego. Wyraźnie odznacza się na tle zdrowej tkanki – ma inną strukturę i kolor. O ile możemy ukryć ją pod ubraniem, na ogół nam nie przeszkadza. Problem pojawia się, gdy występuje ona na skórze twarzy, dłoni czy brzuchu. Wiele kobiet po cesarskim cięciu wstydzi się założyć dwuczęściowy strój kąpielowy. Nawet niepozorna czy niewidoczna blizna może powodować ból i napięcia w zupełnie innym miejscu ciała. Dlatego po zagojeniu warto ją skonsultować z fizjoterapeutą, który podpowie, jak rozluźnić napięcia i ograniczyć dolegliwości bólowe, nawet jeśli blizna jest efektem dawnego urazu.

Jak powstaje blizna?

Proces powstawania blizny ma kilka etapów. Biorą w nim udział płytki krwi, krwinki białe i inne aktywne immunologicznie komórki. Gdy skóra zostaje przerwana, w miejsce rany napływają płytki krwi wraz z czynnikami krzepnięcia. Powstaje skrzep zabezpieczający ranę i chroniący ją przed zakażeniem. W okolicy rany pojawiają się też komórki stanu zapalnego - oczyszczają ranę z bakterii i martwych tkanek. Po kilku dniach pojawia się nowa tkanka ziarninowa. Na tym etapie istotną rolę odgrywają fibroblasty, które tworzą kolagen - białko budulcowe nowej tkanki. Po ok. 10 dniach rana powinna być już zagojona. Zmienia się wówczas w tkankę bliznowatą. Staje się coraz bledsza, ale nadal jest widoczna.

Cenne składniki preparatów na blizny

W ich składzie powinny się znaleźć odpowiednie substancje, m.in. wyciąg z cebuli. Posiada on właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Cenna jest też heparyna, która zmiękcza bliznę i zmniejsza obrzęk. Pobudza ponadto regenerację komórek. Z kolei alantoina wykazuje działanie zmiękczające i zmniejsza świąd. Wszystkie wymienione składniki znaleźć można w żelu Contractubex. Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych.
Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Maść, żel czy krem – co wybrać?

W aptekach jest wiele produktów do stosowania na blizny. Są wśród nich maści, kremy i żele. Te ostatnie cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Dobrze się je rozprowadza, nie pozostawiają na skórze tłustych śladów i nie obciążają jej. Żel na blizny stosuje się kilka razy dziennie. Należy wcierać go delikatnie w skórę, pamiętając o jednoczesnym masowaniu blizny. To bardzo ważne! Jeśli blizna jest twarda, można na noc założyć opatrunek z żelem, zabezpieczony bandażem lub plastrem. Ostateczny wybór preparatu warto jednak skonsultować ze specjalistą.
Trzeba pamiętać, że proces gojenia się skóry jest długi. Należy o nią odpowiednio dbać, by nie doszło do przerostu powstającej blizny.

Blizna po cesarskim cięciu

W pierwszych godzinach po porodzie rana jest chroniona jałowym opatrunkiem. Gdy zacznie się goić, możliwe jest jej delikatne mycie i osuszanie. Trzeba jednak pamiętać o noszeniu przewiewnej bielizny i ubrań. Przy cesarskim cięciu istnieje ryzyko zakażenia miejsca operowanego, co może prowadzić do nieprawidłowego gojenia rany powłok. Stąd tak ważna jest jej pielęgnacja, a także mobilizacja blizny, która pozwoli uniknąć zrostów pooperacyjnych. Po ok. 10 dniach od operacji można delikatnie opukiwać miejsce cięcia zimnymi opuszkami. Miesiąc po zabiegu okolicę blizny można masować szczotką z naturalnego włosia, by pobudzić krążenie. Gdy rana się zagoi, a szwy zostaną zdjęte, warto masować bliznę specjalistycznym preparatem.

Pamiątki po trądziku

Choroby skóry, między innymi ciężkie postaci trądziku, zostawiają po sobie mało estetyczne ślady. Blizny powstają przeważnie wtedy, gdy trądzikowi towarzyszą stany zapalnie i zmiany ropne. „Podziobana” nimi twarz to zazwyczaj efekt niewłaściwie leczonych wyprysków, nieprawidłowej higieny skóry trądzikowej, a także głębokiej infekcji bakteryjnej. Dlatego – oprócz stosowania preparatów przeznaczonych do higieny cery trądzikowej – warto w końcowej fazie stanu zapalnego sięgnąć po maść lub żel na blizny o właściwościach przeciwzapalnych lub przeciwbakteryjnych.

Blizny po opryszczce

Opryszczka najczęściej pojawia się na brzegu czerwieni wargowej. Samą infekcję powoduje wirus HSV obecny u 90% społeczeństwa. W sprzyjających warunkach dochodzi do jego uaktywnienia się w organizmie. Świąd i początkowo niewielki pęcherzyk zwiastują mało estetyczną krostę w okolicy ust. Powstawaniu blizny sprzyja lokalizacja opryszczki. Poruszanie ustami podczas mówienia czy jedzenia powoduje, że rana często pęka. To z kolei zaburza proces gojenia i zwiększa szansę na pojawienie się blizny. Po zagojeniu rany i odpadnięciu strupka warto stosować preparat na blizny.

Skutki nieleczenia blizny

Nieleczona blizna nie tylko brzydko wygląda, ale też może się przyczynić do problemów zdrowotnych. Dlatego warto zacząć działać już w momencie jej gojenia – gdy w miejscu starej, zdrowej i gładkiej tkanki tworzą się nowe połączenia kolagenowe. Pod okiem lekarza lub fizjoterapeuty można próbować ją rozruszać. Pozwoli to zapobiec sklejaniu i przerastaniu blizny, a w konsekwencji: dolegliwościom bólowym. Ponadto nieleczone blizny mogą powodować zaburzenia czucia głębokiego, a do tego silnie ograniczają ruchomość – dochodzi do tak dużego przykurczu tkanek, że ruch w obszarze objętym bliznowaceniem spowoduje przeniesienie sił ciągnących także w inne miejsca na ciele.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.
arrow