5 sposobów, by odciągnąć małego gracza od monitora

Bez monitora, ale w świecie z gier

Jeśli chcesz odciągnąć dziecko od monitora, ale jednocześnie pozwolić mu pozostać w świecie z gier, stwórz mu świat z ukochanego Minecrafta w realu. Jak to zrobić? Wykorzystaj do tego przedmioty z najbliższego otoczenia. Możecie budować np. światy przy użyciu kartonów. Taka zabawa pozwala rozwijać kompetencje z różnych obszarów. Przysłuży się wzbogacaniu wyobraźni przestrzennej, będzie świetną lekcją planowania i wyśmienitą okazją do ćwiczenia mięśni dłoni (to ważne zwłaszcza dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów, którzy przygotowują się do nauki pisania), podczas wycinania i sklejania poszczególnych elementów. Innymi słowy, zamiast wchodzić do świata on-line, możecie stworzyć światy z gier w dziecięcym pokoju!

Powrót do przeszłości czyli zabawa w podchody

Jeśli chcemy zaktywizować dziecko i przekonać je do spędzania czasu na świeżym powietrzu, możemy powrócić do zabaw z naszego dzieciństwa. Świetnie sprawdzą się np. podchody. Zabawa polegająca na dotarciu do celu szlakiem wyzwań obudzi zainteresowanie wszystkich małych poszukiwaczy skarbów. Podchody mogą mieć przy tym wiele aspektów edukacyjnych. Zabawę można zacząć od narysowania mapy, którą dzieci będę musiały samodzielnie śledzić, ucząc się przy tym zasad jej czytania i rozróżniania kierunków świata. Zadania, które będą musiały wykonać mogą być ćwiczeniami fizycznymi lub zagadkami z różnych dziedzin nauki. Skarbem, czekającym na dzieci, na końcu trasy mogą być np. klocki LEGO, które same w sobie są świetnym sposobem na oderwanie dzieci od monitora.

LEGO – „Siedlisko lisów” lub przewracana wieża

Dzieci kochają klocki LEGO. Dorośli też! Dlatego zabawa nimi to prawdziwa frajda dla całej rodziny. Zarówno mniejszych jak i większych miłośników gier komputerowych ucieszą nowe zastawy inspirowane Minecraft i Super Mario. Rozwijają one umiejętności konstrukcyjne, wyobraźnię i inteligencję emocjonalną dziecka. Zestawy zawierają popularne elementy: postaci, moby i charakterystyczne elementy budowli światów z gier. Sprawiają, że ulubiony bohater domowników nabiera rzeczywistych kształtów, dzięki czemu mali fani mogą do woli rozbudowywać, przebudowywać i tworzyć unikatowe poziomy do zabawy. Klockami LEGO można bawić się w pojedynkę, w duecie, ale także w większej grupie, co może być świetną okazją do budowania relacji z rówieśnikami.

Tworzymy drużyny – czyli czego jeszcze uczą klocki LEGO

Wszyscy wiemy, że budowanie z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną i pozwala ćwiczyć motorykę małą. Zabawa nimi może mieć jednak o wiele więcej walorów edukacyjnych. Jeśli do zabawy najnowszymi zestawami zaprosisz znajomych dziecka, możecie stworzyć drużyny, które będą ze sobą rywalizowały. To świetna okazja do pokazania dzieciom, jakie korzyści płyną z pracy w grupie i jak współpraca pozwala osiągnąć sukces. To także lekcja zdrowej rywalizacji, nauka gry fair play i godzenia się z brakiem wygranej. Jednocześnie dziecko korzystające z zestawów Minecraft i Mario Bros ma poczucie, że podąża za najnowszymi trendami i dzieli zainteresowania rówieśników, a dzięki temu łatwiej o akceptację w grupie i poczucie przynależności.

Nowe światy w lesie - budujemy szałas

Podobno każdy prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom. Każde dziecko powinno natomiast ucieszyć się z możliwości wybudowania szałasu. Ta aktywność daje poczucie bycia sprawczym i tworzenia wielkich rzeczy. Aby zbudować szałas wcale nie trzeba jechać do odległej puszczy. Wystarczy wyprawa pod miasto, w kompleksach leśnych znajdziecie wiele miejsc, w których może powstać wasza pierwsza poważna budowla. Taka wyprawa jest świetną okazją do tego, żeby wykazać mógł się tata. Obraz ojca dźwigającego gałęzie drzew – z perspektywy dziecka wielkie i ciężkie - jest idealną okazją do tego, by zyskać podziw syna i uznanie córki. Taką leśną przygodę można połączyć z piknikiem, a nawet ogniskiem w wyznaczonym do tego miejscu.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.
arrow